Trucker

Ponořte se do světa užitkových vozidel

Trucker

Doprava

Do dopravní infrastruktury má jít v příštím roce 128 miliard

-red- 21.10.2020 08:00

Práce na dopravní stavbě

Historicky nejvyšší návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury schválila vláda. Pro rok 2021 má být k dispozici na dopravní stavby 127,5 miliardy korun. Z národních zdrojů půjde 90,5 miliardy, z evropských bezmála 22 miliard, počítá se také s 15 miliardami evropského nástroje na podporu oživení a odolnosti (RRF).

„Návrh rozpočtu se navýšil z původních 83,2 miliard Kč v roce 2020 na rekordních 127,5 miliardy korun pro rok 2021. Počítáme tak v dalších letech s rekordní výstavbou více než stovky kilometrů dálnic a desítek kilometrů obchvatů měst, dokončení modernizace D1, výstavbou a úpravou železničních uzlů a koridorů, budeme pokračovat v opravách desítek nádražních budov, přispějeme také na krajské silnice II. a III. tříd,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Do investic v dopravě je vyčleněno 83 miliard, na neinvestiční výdaje jako je údržba a oprava dopravní infrastruktury je pak 44,5 miliardy korun. V případě dalších potřeb finančních prostředků, například kvůli urychlení některých stavebních akcí, může být rozpočet navýšen.

Do rozpočtu bylo nově zapracováno využití opatření v rámci Next Generation EU, které bude poskytnuto mimo jiné na nástroj k podpoře oživení a odolnosti RRF (Recovery and Resilience Facility). Ministerstvo dopravy a Státní fond dopravní infrastruktury zde počítají pro příští rok s využitím 15 miliard korun v oblasti dopravní infrastruktury.

Aktuálně je ve výstavbě 259,7 km dálnic a silnic I. třídy, z toho je 127,7 kilometrů dálnic na zelené louce (D11 Hradec Králové – Jaroměř,    D35 Opatovice – Ostrov, D55 obchvat Otrokovic nebo D7 zkapacitnění obchvatu Panenského Týnce), 71 kilometrů modernizace D1 a 61 kilometrů silnic I. třídy. Stejným tempem bude výstavba pokračovat i v příštím roce. Na železnici se pracuje na desítkách kilometrů tratí, rekonstrukcí prochází 60 výpravních budov, přípravě je rekonstrukce dalších 50. V příštím roce přibude také dalších 170 bezpečnějších železničních přejezdů.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

 

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter



Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?





Partneři webu

scania-logo 134781

logomercedes 133902



Další články

  • HESTI Group uvádí na trh novou generaci návěsových pneumatik KRONE Trusted Tyre Comfort KT231

    Výhradní dovozce značky KRONE na český trh představuje novou generaci... >>

  • Scania a Cometto vystavují na veletrhu Bauma samohybnou elektricky poháněnou plošinu

    Švédská automobilka spojila síly s italskou společností Cometto, která... >>

  • ČESMAD Slovakia odmieta povinné kvóty na lokálne bezemisné vozidlá

    Združenie cestných dopravcov Slovenskej republiky striktne odmieta akékoľvek... >>

  • Poznačte si do kalendáře: Truck & Cargo Expo – největší odborná výstava v ČR

    1. středoevropský veletrh nákladních vozidel a logistiky – Truck & Cargo... >>

  • Dachser Czech Republic odbavil v roce 2024 rekordní počet zásilek

    Mezinárodní logistický provider Dachser Czech Republic realizoval v loňské roce... >>

  • Dopravcům stoupají náklady na mýto, také kvůli „pokutám“ za CO2 loni zaplatili 17,16 miliardy Kč!

    Dopravní společnosti loni zaplatili na mýtném rekordních více téměř 17,2... >>

  • Bridgestone má nové pneumatiky pro smíšený provoz nákladních vozidel v mírných podmínkách

    Nové pneumatiky M-Steer 002 a M-Drive 002 jsou vhodné na běžné silnice i... >>

  • DB Schenker zařadil do flotily tři nové elektrické tahače Volvo FH Aero Electric

    Flotilu nákladních vozidel DB Schenker rozšířily tři nové modely FH Aero... >>




Menu

  • Novinky |
  • Truck |
  • Van |
  • Historie |
  • Časopisy |
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bus |

Newsletter
O nás

Vyhledávání

Právě
v prodeji
Trucker
č. 3-4/2025

Předplatné

Trucker

Novinky | Truck | Van | Historie | Časopisy | Bus |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2025 Redakce Trucker | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by zmares | system by SABRE |