Trucker

Ponořte se do světa užitkových vozidel

Trucker

Van

Vymírající druh

Jiří Krenar 03.12.2020 21:30

Jeep Wrangler Unlimited Rubicon 2.0T

Každoročně v přírodě mizí nějaký druh živočichů či flóry díky zásahům člověka. Přičiněním úředníků v Bruselu pak z trhu zvolna mizí i nějaký zajímavý segment vozidel.

Nejvíce je to vidět na segmentu klasických off-roadů s rámovým podvozkem, s pohonem 4x4, s vysokou průchodností i náročným terénem. Když vynecháte vozidla, která lze v Česku „dostat na značky“ formou individuálního dovozu, pak na našem trhu zůstalo klasických off-roadů co by na prstech spočítal: Jeep Wrangler, nový Land Rover Defender, Mercedes-Benz třídy G, Suzuki Jimny, Toyota Land-Cruiser a pak je tu jenom zvolna se zmenšující skupina terénních pick-upů. Vše ostatní, jako např. VW Tuareg apod. už patří do segmentu SUV. V dnešním testu dvou klasických off-roadů se podíváme na vozidla se dvěma různými motory. V obou případech si ale zaslouží oslovení“ králové terénu“.

Jeep Wrangler Unlimited Rubicon 2.0T

Severoamerický Jeep má na evropských trzích několik svých modelů. Vedle lehčích typů patřících do kategorie SUV, naštěstí, či spíše navzdory Evropské unii, má v nabídce i klasický off-road Jeep Wrangler, což ve své podstatě je „vnuk“ slavného válečného Jeepu Willys. Můžeme o tom polemizovat, můžeme mít i jiný úhel pohledu, ale to je tak asi vše, co s tím naděláme. Aktuální generace modelu Wrangler prošla modernizací v roce 2018, aby se v průběhu druhé poloviny roku 2019 dostala i na český trh. V nabídce je ve dvou rozměrech: dvoudveřový čtyřmístný, nebo čtyřdveřový, pětimístný Wrangler Unlimited. A ten nás tentokrát zajímá, ačkoliv s „kraťasem“ se dá mnohem více „řádit“ v terénu, ovšem nemá prakticky žádný zavazadlový prostor.

Wrangler Unlimited je v nabídce ve třech úrovních výbavy: Sport, Sahara a Rubicon. Pro pohon si můžete zvolit buď zážehový čtyřválec 2.0T GME, nebo vznětový přeplňovaný čtyřválec 2.2 CRDi. V obou případech získáte pohon AWD (4x4) a osmistupňovou automatickou převodovku. Řekl bych, že nejvíce „civilní“ je verze Sport, která startuje na ceně 1 210 900,- Kč s DPH, zatímco verze Rubicon (1 408 900,- s DPH pro oba motory) je naprosto ultimativní off-road, obzvlášť, kdy má na litých discích pneumatiky BF Goodrich 225/75 R17 s pořádnými „špunty“ do bláta a sněhu. A právě tohoto „drsoně“ jsem převzal k redakčnímu testu, bohužel v době, kdy meteorologům avizovaná předpověď na naprosto suchý týden vyšla na 100 %.

A jen tak mimochodem, není to tak dlouho, co i evropský Wrangler byl v nabídce se vznětovým motorem 2.8 CRD, nebo se zážehovým agregátem 3,6 V6. To je už jen historie. Naštěstí charakteristika modelu Wrangler, ať už s krátkou, či dlouhou karoserií zůstala navzdory předpisům Evropské unie stejná. Robustní žebřinový rám, kovová a náležitě hranatá karoserie, výkonný motor, automatická převodovka a tuhá náprava vzadu.

I přes dílčí facelift se Wrangler Unlimited chlubí mohutnou krabicovitou karoserií s malými okny, konkrétní vozidlo i s odnímatelnou střechou Dual Top. Palubní deska má docela elegantní tvar s moderními prvky výbavy, a je až „neamericky“ solidně dílensky zpracována. Řidič má před sebou volant nastavitelný pouze výškově s mohutným věncem a se satelitními ovladači na vodorovných příčkách. Za ním jsou standardní kruhové analogové přístroje. Ve středové části palubní desky jsou dotykový displej multimediálního systému s navigací, efektní výdechy topení/větrání a otočné ovladače, resp. klimatizace a pás příjemně velikých tlačítek pro vyhřívání předních sedadel, vypnutí ESP, aktivování asistenčního systému pro jízdu ze svahu a varovných blikačů. Na středovém tunelu je tradičně umístěna páka voliče osmistupňové automatické převodovky a menší páka pro zařazení redukce. Najdete zde - dobře označené – také spínače všech tří uzávěrek diferenciálů.

Protože přední sklo je ve srovnání s konkurencí opravdu docela malé, vnitřní zrcátko mi tentokrát vadilo více než obvykle. Na druhou stranu jsem ocenil zcela rovné a vlastně skoro kolmé čelní sklo. Z aerodynamického hlediska to samozřejmě není „to pravé ořechové“, ale neměnil bych. A ještě dva interiérové detaily. Před spolujezdcem je v palubní desce mohutné madlo. Věřte, že nejde pouze o ozdobu, ale nutný a funkční detail, který spolujezdec ocení v okamžiku, kdy odbočíte z asfaltové silnice na lesní cestu rozrytou mohutnými drapáky lesních strojů. Druhou – tradiční – perličkou je textilní aretace dveří.

K redakčnímu testu jsem převzal Wranglera Unlimited Rubicon se zážehovým motorem 2.0T s výkonem 200 kW/272 k resp. s největším točivým momentem Nm a se sofistikovaným pohonem všech kol systém 4x4 Rock-Trac, uzávěrka předního a zadního diferenciálu Tru-Lock s možností odpojování příčného stabilizátoru, atd. Pouze Jeep Rubicon je vybaven přední a zadní kovanou nápravou typu Dana 44 nové generace. Po usednutí za volant a jeho seřízení, včetně sedadla a zpětných zrcátek (elektricky nastavitelná) otáčím klíčkem ve spínací skříňce, volič posunuji na pozici „D“ a zvolna vyjíždím ze servisu importéra. Převod řízení je docela veliký, takže při manévrování musíte točit volantem víc než v běžném osobním autě. Osmistupňová automatická převodovka řadí plynule. Velmi rychle si uvědomuji, že mám mohutné off-roadové pneumatiky, nikoliv standardní silniční vzorek, který dobře přilne k běžné vozovce. Takže po celý týden tuto skutečnost respektuji a na asfaltových vozovkách se držím spíše klidnějšího tempa.

Dodržovat předepsané rychlostní limity jde docela snadno. Wrangler se v zatáčkách naklání, na příčných nerovnostech zadní tuhá náprava u nenaloženého vozidla občas odskočí, a tak nepočítejte s ostrou jízdou po venkovských silnicích. Ovšem v okamžiku, kdy odbočíte na polní cestu, Wrangler jako by „ožil“. Wrangler je totiž „doma“ mimo asfaltové silnice. Lesní či polní cesty zvládnete ve velmi svižném tempu bez ohledu na hluboce vyjeté stopy. Světlá výška 250 mm a velmi solidní nájezdové a přechodové úhly už se základní výbavou umožňují projet neskutečně mnoho, a stačí jenom přiřadit pohon předních kol. V blátě pak zapojíte redukci, případně uzamknete uzávěrky diferenciálů a při vhodných pneumatikách (a ty na vozidle byly) vůz nic nezastaví. Ideální auto pro pracovní využití. Ovšem je tu jeden docela nenápadný, o to nepříjemnější detail. Zadní držák na registrační značku je umístěn tak nešťastně, že zmenšuje zadní odjezdový úhel, a když na to zapomenete, tak v terénu velmi rychle registrační značku ztratíte. Ovládání vozidla je příjemné, rychle jsem akceptoval, že spínače elektrického otvírání oken je ve střední části palubní desky, volič převodovky je dobře při ruce. A jak to vypadá se spotřebou?

V běžném provozu po venkovských silnicích jsem dokázal udržet průměrnou spotřebu na 7,8 l/100 km. A to na testovacím okruhu jihozápadně od Prahy, který dobře znám. Dálniční provoz je ale něco jiného. Na dálnici D 10 jsem nejdříve nastavil tempomat na 122 km/h, otáčkoměr ukazoval 2100 min-1 a průměrná spotřeba na trase Praha – Liberec – Bedřichov – Tanvald – Praha dle palubního počítače byla 9,6 l/100 km. S ohledem na „špalkové“ pneumatiky BF Goodrich, které v době testu byly na vozidle (a už při 100 km/h byly velmi hlučné a nedržely na asfaltu stopu) a na krabicovitou karoserii to není tak špatné.

Ovšem Jeep Wrangler Unlimited ve verzi Rubicon není ideální pro běžné silniční jízdy. Jeho kvality oceníte hlavně při nasazení v terénu, takže si živě dovedu představit, jak veze „drvoštěpy“ i s jejich nářadím až na místa, kam se dostanou jenom traktory, či servismana i s nářadím a díly do lomu k bagru.

Mercedes-Benz G 350 d

V souladu se současnými evropskými trendy jsem posledních pět let poslouchal „odborné“ úvahy některých kolegů o tom, že výroba klasických off-roadů končí, a jako jeden z prvních bude „na odpis krabice od bot“ Mercedes-Benz třídy G. No vidíte a v roce 2018 byla představena zcela nová generace. Pravda, vizuálně navazuje na tu předchozí, ale to je jenom „slupka“, pod kterou je zcela nové vozidlo. To, co ale zůstalo, je rámový podvozek, tuhá zadní náprava, vysoká, hranatá a aerodynamicky zcela nevhodná krabicovitá karoserie. Zůstaly také směrovky upevněné na horní ploše blatníků, rezerva na zadních dveřích a trvalý pohon všech kol.

Je to už dost dlouho, co jsme měli v redakci na test legendární off-road třídy „G“ (Geländewagen) v pracovní verzi Professional. V té době ještě výroba probíhala po dvou liniích. Ta první označená W 460 byla zaměřena na vojenské verze, které ovšem nemusí plnit emisní normy. Na bázi této varianty se vyráběla i řada W 461 Professional, která ale skončila u motoru Euro 5 (v testu v DaS v roce 2010). A pak tu byla komfortní až luxusní, civilní verze W 463, a výrobce v podstatě jenom čekal, až počet vyrobených vozidel klesne pod ekonomicky únosnou míru, aby výrobu zastavil. Chybička se vloudila, zájem o tento off-road v základu s cenou hodně přes dva miliony korun mírně rostl, a to hlavně o ty dražší verze (tj. hodně přes 3 mil. Kč) např. v úpravě AMG, či dokonce o šestimilionový speciál v konfiguraci podvozku 6x6.

A tak v roce 2018 byla představena zcela nová „civilní“ verze a výroba byla zahájena rovnou luxusním G500 s osmiválcovým zážehovým motorem pod kapotou a k tomu zušlechtěná verze AMG. Až v závěru loňského roku se konečně uvolnila kapacita montážní linky, aby mohla být zahájena výroba i praktičtější varianty s označením G 350 d, tj. se vznětovým přeplňovaným třílitrovým šestiválcem pod kapotou, o trochu méně luxusním interiérem a s cenou, která „klesla“ na 2 716 450,- Kč s DPH. A právě toto „géčko“ jsem převzal k redakčnímu testu, i když mělo navíc docela velký balík příplatkové výbavy, takže výsledná cena, se rázem vyhoupla na 3 237 383,- Kč s DPH.

Shodou náhod testovaný vůz M. B. G 350 d byl ve stejné světle hnědé barvě, jako poslední testovaný model G 350 Professional. Výkon vznětového šestiválce OM 656 je 210 kW/600 Nm, což je opravdu dostatečné a ve spolupráci s devítistupňovou samočinnou převodovkou nabízí velmi kultivovaný jízdní projev. Zvuk motoru je velmi pečlivě odhlučněn, a tak dříve než motor, uslyšíte hluk odvalovaných pneumatik, potom – při vyšší rychlosti – aerodynamický hluk a teprve poté uslyšíte motor. Ale to už uháníte rychlostí hodně přes 100 km/h. Vzhledem k silničnímu vzorku pneumatik Falken Wild Peak A/T 265/60 R18, se „géčko“ na asfaltu chovalo velmi civilně, na druhou stranu po odbočení na zablácenou „polňačku“ se vzorek velmi rychle zalepil blátem a trvalý pohon všech kol přišel vhod už v mírném stoupání. Ovšem nebylo nutné zařadit redukci, či uzavřít jednu ze tří uzávěrek diferenciálu, které má „géčko“ ve standardní výbavě. Světlá výška 241 mm s brodivostí 700 mm a se solidními nájezdovými i přechodovým úhlem, je G 350 d velmi schopným off-roadem. Když má vhodné terénní pneumatiky. Otázkou ovšem je, kdo si takto drahý vůz pořídí na „řádění“ v terénu.

Pokud jde o praktické využití, základní objem zavazadlového prostoru je 0,5 m3, užitečná hmotnost 700 kg a hmotnost bržděného přívěsu až 3500 kg. V rámci testu jsem absolvoval dálniční trasu po D 5 ve směru na Plzeň, se startem v redakci na Smíchově. Tempomat jsem nastavil na 122 km/h a výsledná spotřeba byla 9,5 l/100 km. Na zpáteční cestě jsem nastavil tempomat na 133 km/h, otáčkoměr ukázal hodnotu 1750 min-1, výsledná spotřeba dle palubního počítače byla 10,4 l/100 km. Ovšem měl jsem štěstí na překvapivě slabý provoz v obou směrech, takže jsem bez problémů mohl využít adaptivní tempomat. Běžný venkovský okruh zvládlo testované „géčko“ za 9,0 l/100 km. Tady je nutné vzít do úvahy jednak trvalý pohon všech kol a pak také provozní hmotnost 2451 kg.

V interiéru je dost místa pro čtyři osoby, třetí dospělou osobu na druhou řadu už vměstnáte obtížně. Výbava je opravdu komfortní se sedadly s elektrickým seřizováním počínaje, s vyhříváním a masáží pro řidiče i jeho spolujezdce a konče elektricky ovládanými okny i zrcátky. Ovšem ani luxusní model třídy G se neobejde bez systému Stop/Start a přední zcela ploché sklo není příliš velké. Také přístup k sedadlům ve druhé řadě není úzkými dveřmi, otevírajícími se v nevelkém úhlu, příliš pohodlný. Ale off-road je to parádní!

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE                             

Jeep Wrangler Unlimited                Mercedes-Benz          

Rubicon 2.0 T 4x4       G 350 d 4x4

Motor:

Zdvihový objem (cm3)1995         2925                   

Max. výkon (kW/min-1)200/5250     210/4600

Max. točivý moment (Nm/min-1)400/3000 600/1200-3200     

Rozměry vozidla

Rozvor (mm)3008         2890          

Délka/šířka/výška (mm)4882/1894/1838      4817/1931/1969 

Světlá výška (mm)250        241

Brodivost (mm)     760          700                

Celková/užitečná hmotnost (kg)2574/470         3150/700

Objem zavazadlového prostoru (m3)0,5 až 1,0    0,5 až 1,2

Hmotnost bržděného přívěsu (kg)2495       3500

Objem palivové nádrže (l) 81     100

Pneumatiky (rozměr)225/75 R17                  265/60 R18

Převzato z časopisu

Test

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter



Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?





Partneři webu

logo 133504

ford-trucks-logo-s-claimem 133523



Další články

  • Ford Pro již přijímá objednávky na nový Transit Custom a Tourneo Custom

    Ford minulý týden oznámil, že začíná přijímat objednávky na nový Transit... >>

  • Modely ID. Buzz a nový Amarok získaly po pěti hvězdách Euro NCAP

    Evropská zkušební organizace Euro NCAP oznámila výsledky aktuální série testů... >>

  • Ford Ranger Platinum je k dispozici

    Společnost Ford Pro představila pick-up Ranger ve výbavovém stupni Platinum. Do... >>

  • Ford Pro představuje nový víceúčelový model E-Tourneo Custom

    Společnost Ford Pro dnes odhalila zcela nové E-Tourneo Custom, které stojí v... >>

  • První továrna na světě sériově vyrábějící užitkové vozy poháněné vodíkem, elektřinou i fosilními palivy

    Carlos Tavares, šéf koncernu Stellantis, oznámil během své návštěvy v továrně... >>

  • Ford Ranger Raptor bude na náročném pouštním maratonu

    Ford dnes oznámil, že Ranger Raptor nové generace se zúčastní jednoho z... >>

  • Volkswagen Multivan 6.1 – klasika dotažená k dokonalosti

    Značka Volkswagen Užitkové vozy připravila pro své zákazníky mimořádně... >>

  • E-SALON představí vývoj v oblasti čisté mobility i pravidla bezpečné jízdy

    Veletrh čisté mobility e-SALON nabídne letos bohatý program nejen pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Truck |
  • Van |
  • Historie |
  • Časopisy |
    • Doprava a silnice
    • Trucker
  • Bus |

Newsletter
O nás

Vyhledávání

Právě
v prodeji
Trucker
č. 1-2/2023

Předplatné

Trucker

Novinky | Truck | Van | Historie | Časopisy | Bus |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Trucker | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by zmares | system by SABRE |