Truck
Nový vyprošťovací automobil Tatra
Jan Neuman 14.05.2021 08:00
V minulém roce získal Záchranný útvar HZS ČR vyprošťovací automobil AV 30.1, vyrobený firmou ČKD Mobilní Jeřáby a.s.
Základem automobilu je čtyřnápravový podvozek Tatra 815-7 Force 8x8 s rozvorem náprav 2150 + 3320 + 1500 mm. Všechny nápravy jsou vybaveny uzávěrkou osového diferenciálu a podvozek také disponuje uzávěrkami mezinápravových diferenciálů.
Vozidlo má výborné manévrovací schopnosti, kterou ovlivňuje několik faktorů. V prvé řadě se to týká možnosti řízení všech čtyř náprav (do max. rychlosti 30 km/h). Proto nechybí ani možnost využití tzv. krabího chodu, který umožňuje manévrování vozu i ve značně omezených prostorách.
Další z výše zmíněných faktorů je možnost regulace tlaku vzduchu ve vlnovcových pružinách (odpružení), čímž lze dle potřeby do určité míry plynule měnit výšku vozidla. Manévrovatelnost také pozitivně ovlivňuje centrální dohušťování pneumatik, kterým lze měnit tlak v pneumatikách i během jízdy, a to zvlášť v předních dvou nápravách a zvlášť v zadních nápravách.
Pohonnou jednotkou je vzduchem chlazený osmiválec Tatra T3D-982-31 o zdvihovém objemu 12 667 cm3 a výkonu 325 kW, ten je na nápravy přenášen přes manuální desetistupňovou převodovku Tatra 10TS210.
Podvozek dostal pět hydraulických opěr, čtyři jsou určeny ke stabilizaci při jeřábnických pracích (boční výsun až 1600 mm). O mohutnou pátou opěru umístěnou v zadní části šasi se vozidlo opírá při tahu dvou hlavních navijáků, ty jsou umístěny ve střední části stroje a disponují silou 200 kN (20 tun) každý. Lana navijáků mají průměr 24 mm a jejich vústění je na zádi automobilu. Třetí lanový naviják se nachází na předním nárazníku podvozku, má elektrický pohon a tažnou sílu 50 kN (5 tun).
Tím jsme se dostali k vlastnímu jeřábu, který je vybaven třídílným teleskopickým výložníkem, který má v zasunutém stavu délku 6500 mm, po celkovém vysunutí je pak výložník dlouhý 14 450 mm. Jak napovídá označení (AV 30) disponuje jeřáb maximální nosností 30 tun. Nástavba má klasické jeřábové uložení, tedy s točnicí v zadní části vozidla (nikoliv vpředu, jak to u vyprošťovacích jeřábů bývá), což pozitivně ovlivňuje nosnost jeřábu při práci s břemenem.
V zadní části vyprošťovacího automobilu se také nachází tažné zařízení, umožňující tažení nepojízdného vozidla nebo přívěsu do hmotnosti 24 tun.
Použitý dvouokruhový hydraulický systém je zabezpečený tak, že v případě poruchy základních čerpadel přichází na řadu elektromotoricky hnané čerpadlo, které pak umožňuje nouzovou manipulaci s navijáky a jeřábem, a to i při jejich zatížení. Pro tyto účely dostalo vozidlo do výbavy elektrocentrálu Honda s výkonem 2200 VA.
Speciální automobil AV 30.1 má celkovou délku 11 030 mm, šířku 2550 mm (při max. vysunutých stabilizačních opěrách 5780 mm), výšku 3500 mm a celkovou hmotnost 34 000 kg. Nástavbu lze ovládat z jeřábnické kabiny, případně bezdrátovým ovladačem s dosahem minimálně 100 m.
Převzato z časopisu