Truck
Tatra 810 M: vojenský střední nákladní vůz má za sebou mezigenerační modernizaci
-red- 20.08.2025 22:41
Kopřivnická automobilka vylepšila Tatru 810, nepřímého nástupce Pragy V3S. Novinka dostala označení 810 M a zaujme výkonnějším motorem i zdokonalenou kabinu.
Tatra poprvé představila modelovou řadu 810 v roce 2005 a o dva roky později armáda objednala prvních 556 kusů. Sériové vozy se k vojenským útvarům začaly dodávat od roku 2008 a vůz od roku 2016 nese i obchodní označení Tactic.
Na letošním veletrhu IDET automobilka Tatra Trucks představila další evoluci s označením T 810 M. Pořád jde o logistické a zabezpečovací vojenské vozidlo střední až těžké váhové kategorie (N2/N3) s žebřinovým rámem a portálovými tuhými nápravami Tatra Rigid v modernizovaném provedení. Odpružení přední nápravy je mechanické s vinutými pružinami, zkrutným stabilizátorem a teleskopickými tlumiči, zadní nápravy jsou opatřeny listovými pery ve vahadlovém uspořádání.
Všechny nápravy jsou opatřeny kolovými redukcemi a nápravovými uzávěrkami diferenciálů, u zadních náprav nechybí ani uzávěrka mezinápravového diferenciálu. V pneumatikách je možné pomocí systému centrálního dohušťování měnit tlak podle charakteru terénu nebo doplňovat vzduch v případě poškození. Všechna kola jsou opatřena kotoučovými brzdami a systémem EBS. Díky vysoké světlé výšce má vůz velmi dobrou průchodnost terénem i schopnost překonávat vodní překážky do hloubky 1,2 m.
Hmotnost T 810 M činí cca 8,8 t, užitečná dosahuje hodnoty 5,2 t a celková technicky přípustná pak činí 14 tun. Maximální hmotnost taženého přívěsu je 12 tun. Ve srovnání s T 810 maximální celková hmotnost narostla o 1000 kg, užitečné zatížení se zvýšilo o více než 500 kg. K pohonu slouží šestiválcový motor Renault/Volvo DTI 8 v emisní úrovni Euro III o objemu 7,7 litru s turbodmychadlem, mezichladičem a maximálním výkonem 206 kW (280 koní). Pro srovnání, T 810 disponovala motorem Renault DXi 7 o výkonu 177 kW (241 koní).
Převodovka je šestistupňová manuální typu ZF 6S 1000 TO, tedy stejná jako u původní T 810. Maximální rychlost vozu přesahuje 100 km/h. Dojezd činí 600 km, stoupavost vozu je 60 procent. Je schopen překonat kolmou překážku do výšky 480 mm a příkop o šířce 900 mm. Celá konstrukce vozu je uzpůsobena tak, aby mohl být přepravován po železnici.
Skelet kabiny T 810 M je stejný jako u předchůdce, ovšem interiér je modernizovaný s lepší ergonomií a komfortem pro osádku, která může být jako u původního typu tříčlenná. Ve výbavě nechybí filtroventilační zařízení, držáky zbraní a kruhový průlez s lafetací pro kulomet Minimi 7,62 mm. Stejně jako u původního vozu, jsou i u jeho modernizované verze podlaha a kryt motoru opatřeny pancéřováním, plnícím nejnovější normy ochrany. Nová je i čelní maska, která stylisticky odkazuje na designový jazyk nových generací řad Tatra Force a Phoenix. Kabina je hydraulicky sklopná vpřed. Modernizovaný vůz má nově řešené a na podvozku jinak umístěné boxy pro přepravu příslušenství, a navíc také náhradní kolo umístěné v držáku za kabinou.
Modernizovaná verze T 810 M vykazuje z pohledu použitých komponent a jednotlivých celků tzv. slučitelnost s předchozím provedením na úrovni více než 90 %, což je významným parametrem pro stávající uživatele z důvodu jejich servisovatelnosti, počtu náhradních dílů, způsobu ovládání vozidel a jejich pravidelné údržby.
zdroj: Tatra
Další články o stejném modelu |
Další články o stejné značce |
Vstup do diskuze (0)